Jsou USA připraveny na rumunské terénní vozidlo ?

27.07.2004 | redakce

Cesta za levným Cross Landerem má mnohá úskalí.

Podle Simona Romera

MIAMI : S těmito vozidly kdysi jezdili komunističtí vojací po Transylvánských Alpách. Dokonce i rumunský diktátor Nikolas Ceausescu vlastnil jeden vůz s perským kobercem na podlaze i na stropu.
     Pokud investor John Perez z Miami překoná všechna úskalí, budou mít šanci i američané vlastnit tento skvělý vůz.
     Podnikatel John Perez, který znovuvzkřísil rumunské terénní vozidlo ARO, se s tímto vozem pod názvem Cross Lander pokouší dobýt americký trh. Věří, že tato vozidla budou dobře prodejná, protože američtí zákazníci koupí cokoliv co vychází ze silného a odolného vozidla typu Jeep. Perezův projekt má velké šance k prosazení tohoto jednoduchého a robustního vozu s pohonem všech kol, který alespoň esteticky připomíná starodávný Land Rover, jenž se stal díky své jednoduchosti legendou.
     "Toto není vozidlo na fotbal mami", řekl Perez, "je to vůz na outdoor, na lov, na víkendová dobrodružství. Opravdu není pro každého."
     Aby byl v USA vůz na přijatelné cenové úrovni měla by být dle slov Pereze prodejní cena pod $20.000. Avšak předtím než Perez předvede vozidlo na americkém trhu musí ještě v Rumunsku vyřešit mnoho problémů. Továrna, 60 mil vzdálená od hlavního města Bukurešti, prochází kompletní prohlídkou, snižování stavu pracovníků z 3200 na 1400 také probíhá. Poté, podle plánu podnikatele Pereze, bude moci vyrábět 20.000 vozidel za rok.
     Perez a malá skupina investorů koupili továrnu za téměř $170 mil. Prodej byl nevyhnutelný zejména z důvodu téměř $10 mil. dluhů bankám a dodavatelům. Do rozvoje továrny se Perezova skupina zavázala investovat dalších $15 mil.
     Perez, od 80. let dealer Dodge, dle svého vyjádření již přesvědčil o výhodnosti své nabídky více než 90 prodejců. "Uvědomuji si možné problémy s importem, ale chytil jsem se šance prodávat Cross Landery", řekl Bob Lieke, president No Boundaries 4x4, dealer v Arlingtonu, Texas, západně od Dallasu. Pan Lieke, který vychvaloval Cross Landera „pro jeho starý styl, který připomínal časy jaké kdysi Jeepy byly“ řekl, že očekává alespoň prodej 20 vozidel měsíčně a již obdržel zálohové šeky od  22 potenciálních zákazníků.
    Dle vyjádření pana Pereze bude více než potěšitelné, jestliže se ve Spojených státech prodá ročně více než 6000 Cross Landerů. Předtím však musí vozidla podstoupit emisní testy, nárazové zkoušky a splnit náročné standardy nejen při převrácení platné v USA. Pokud Cross Lander v letošním roce splní všechny požadavky na provoz v USA, stane se příští jaro horkou novinkou a velkou příležitostí pro dealery.

Částečný volný překlad z
International Herald Tribune
                         
Pátek, 14. listopadu, 2003

Aktuálně píšeme

Lexus chce konkurenci pro Lamborgini Urus | 29.11.2018

Rivian R1T je nový elektrický pickup | 27.11.2018

Subaru má nový plug-in hybrid | 22.11.2018

Komentáře ke článku

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2018

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK