Používání motorových olejů v terénních vozech

28.03.2017 | Autor: placená inzerce

Dříve nebo později, pokud vlastníte auto, se dostanete do situace, kdy budete potřebovat vyměnit motorový olej ve vozidle. Na trhu je k dispozici velké množství olejů, které mají poměrně mnoho parametrů. Zorientovat se v parametrech a vybrat ten vhodný není pro člověka neznalého úplně snadné. V tomto článku se zaměříme na motorové oleje využívané pro terénní vozy.

Jedním z kritérií, podle kterých lze motorové oleje členit, je klasifikace API. Rozlišují se oleje pro zážehové (benzínové) motory, které se označují písmenem S (původ ve slově Service) a oleje pro vznětové (naftové) motory. Tato druhá kategorie se označuje písmenem C (původ ve slově Commercial). Existuje také nemalé množství olejů použitelných pro oba typy motorů, ty pak nesou označení pomocí kombinace obou písmem.

Terénních vozů se týká výkonnostní třída pro vznětové motory s označením CG4. Jedná se o kategorii zavedenou v roce 1994. Tyto oleje jsou určené pro čtyřdobé vysokootáčkové motory vozů, které jezdí ve velmi náročných silničních i terénních podmínkách. Pokud vlastníte terénní vůz, tento typ olejů je pro vás vhodný. Vybrané druhy oleje BMW jsou vhodné pro terénní vozy.

Převodových olejů existuje také velké množství, na trhu je k dispozici pestrá škála. Základní dělení je podle typu převodovky. Tedy převodové oleje pro automatické převodovky a pro manuální.

Důležitým je také správné a zejména včasné měnění motorových olejů. Mezi řidiči i výrobci automobilů se obecně tvrdí, že je vhodné měnit olej po každých třiceti tisících ojetých kilometrů. Pravdou ale je, že nejmodernější oleje takovou dobu nevydrží spolehlivě ochránit motor auta. Ideální hranice se pohybuje mezi 15 až 20 tisíci ujetými kilometry. Vyšší opotřebovanost oleje má vůz, který jezdí krátké trasy. Naopak vůz jezdící po dálnicích a na delší vzdálenosti má nižší opotřebovanost oleje, ale i v tomto případě se doporučuje dodržovat limit okolo dvaceti tisíc ujetých kilometrů.  

 

zdroj foto: pixabay.com

Aktuálně píšeme

Lexus chce konkurenci pro Lamborgini Urus | 29.11.2018

Rivian R1T je nový elektrický pickup | 27.11.2018

Subaru má nový plug-in hybrid | 22.11.2018

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2018

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK