Revoluce? Koňská síla nestačí, Nissan chce uvádět výkon ve velbloudech

14.03.2017 | Jan Prošek

Ne opravdu to není vtip. Vedení automobilky Nissan ve Spojených arabských emirátech chce u svých terénních aut udávat výkon ve velbloudech. Podle zástupců společnosti je koňská síla, co se týče schopností v písečných dunách, výrazně nepřesnou jednotkou.

Přesněji jde o to, že podle automobilky je konvenční koňská síla (podobně jako kilowatt) limitovanou jednotkou, kterou není možné správně měřit terénní vlastnosti ve specifickém terénu. Pro Spojené arabské emiráty se jedná o píseční duny. A právě kvůli tomu přispěchal Nissan s velbloudí silou.

Novou měrnou jednotku mající zkratku CP chce tato automobilka používat v destinacích, v nichž reálně nastává situace, že řidič auta tu a tam přejede přes nějakou písečnou dunu. Jde tedy převážně o arabský svět.

A jak se počet velbloudích sil určuje? Výpočet podle dostupných podkladů zejména (kromě dalších koeficientů) zahrnuje hmotnost vozidla spojenou s jeho rychlostí a profilem trati. Hodně zjednodušeně je konečné číslo čas, za který vozidlo ujede danou dráhu. 

Aktuálně píšeme

Volvo představilo nový model XC60 | 09.03.2017

Anketa Evropské auto roku má vítěze, je to Peugeot 3008 | 07.03.2017

Mitsubishi Eclipse bude SUV | 02.03.2017

Komentáře ke článku

jednotka výkonu automotoruAutor: Vladimír Plocek , Teplice | 22.03.2017 10:18
Jednoznačný souhlas, ale s podmínkou. Vozy dodávané do Česka, by měly mít výkon uváděný v Oslech. Důvod: V Česku je jich hodně.

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

PÍŠEME JINDE

Ojeté Auto.cz

Třetina ojetých aut pochází z jiné země, než uvádějí prodejci

Ojeté vozy z Německa mají na českém automobilovém trhu dobrou pověst, zájem o ně se drobně zvyšuje. Právě tohoto faktu si jsou…

Chci Žít.cz

Nehoda nejdelšího autobusu v ČR

Tento 25 metrů dlouhý autobus jezdí od loňského roku na pražské Letiště Václava Havla. V pondělí dopoledne však došlo ke střetu…

Megacars.cz

Sedan s turbínou? Již brzy bude vyráběn v Číně

Na ženevském autosalonu představilo designérské středisko Pininfarina pohledný sedan H600. A právě tento model s elektrickým…

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2017