Srovnání povinného ručení a havarijního pojištění

30.01.2019 | Autor: placená inzerce

Kdo by nechtěl, aby naše peněženky byly bezednou studnicí peněz. Bohužel tomu tak není a všemožné účty k proplacení se nám vytrvale hromadí každý měsíc a na naši aktuální finanční situaci žádné ohledy neberou. Na pravidelných platbách se však rozhodně vyplatí ušetřit a vězte, že konečné úspory lze vyčíslit až v tisících korunách. Jednou z takových pravidelných plateb je povinné ručení a havarijní pojištění. I když je hradíme obvykle jednou ročně, v součtu dokáží rozpočet zatížit nemalou částkou. Ale co s tím?

Povinné ručení

Pojištění tohoto typu je u motorového vozidla naprostým základem, bez kterého se nikdo z nás neobejde. Jeho cenu ovlivňuje řada faktorů, mezi které patří zejména věk řidiče a doba bezeškodného průběhu. Na srovnávači povin.cz můžeme nalézt také seznam pojišťoven, které tento typ pojištění poskytují a snadno se zároveň dopracujeme k tomu, že výsledná cena pojištění se liší rovněž dle celkové výše plnění. To se pohybuje obvykle okolo následujících hodnot:

  • 35/35 mil.
  • 50/50 mil.
  • 100/100 mil.

Plnění 35/35 mil. je naprostý základ, jde o tzv. zákonný limit, takže na nižší plnění pojištění sjednat nelze. První hodnota vždy vyjadřuje plnění v případě újmy na zdraví, druhá pak s ohledem na škody na majetku. Mnohé pojišťovny přitom nabízejí ještě další varianty, a to dokonce i s vyšším plněním, než zde uvádíme, u jiných je naopak 100 milionů strop.

Spočítejte si to

Je to situace, kterou znají všichni motoristé velmi důvěrně. Rok co rok totiž dostáváme do schránky od naší aktuální pojišťovny předpis povinného ručení na další rok. A rok od roku je částka na složence vyšší. Plošné zdražení si pojišťovny dokáží velmi dobře obhájit, ale naše pocity to příliš nevylepší. Vždyť my jsme přece ti odpovědní řidiči, kteří ještě nezavinili žádnou nehodu, tak proč máme doplácet na jiné?

Již výše jsme nakousli jeden z dnes tolik populárních srovnávačů, není potřeba tedy podléhat představě, že z tohoto začarovaného kruhu nekonečného navyšování cen neexistuje východisko. Je to právě naopak, dnešní online doba nám umožní rychlé srovnání povinného ručení doslova na pár kliknutí. Není potřeba absolvovat zdlouhavou anabázi telefonátů a úmorné licitování o ceně s každou pojišťovnou zvlášť. Vše lze snadněji než kdy předtím vyřešit přehledně na jednom místě.

Havarijní pojištění nepřehlížejte

Ač si o sobě můžeme myslet, že jsme velmi dobří řidiči, ani my to nemusíme do konce naší řidičské kariéry zvládnout bez jediné nehody. Automobilů přibývá, silnice jsou stále více ucpané a hustý provoz s množstvím vystresovaných řidičů je bohužel prostředí pro nehodu jako dělané. Zatímco povinné ručení je už podle názvu povinností každého řidiče, “havarijko” je volitelné a vyplatí se o něm uvažovat zejména v případě, vlastníte-li automobil novějšího data výroby.

Pouze nehody? Nikoliv.

Protože to z názvu není na první pohled zřejmé, je vhodné také uvést, že havarijní pojištění se netýká pouze dopravních nehod. Vaše vozidlo totiž může snadno přijít k újmě mnoha dalšími způsoby. Také proto lze havarijním pojištěním krýt hned několik případů:

  • škoda na vašem vozidle, jste-li viníkem nehody

  • odcizení vozidla

  • Vandalismus

  • neoprávněné užití vozidla

  • živelné pohromy

Když si uvědomíme, co vše nám motoristům může tento druh pojištění poskytnout, jednoznačně se vyplatí o něm přemýšlet jako o vhodném doplňku k povinnému ručení. Stejně jako v případě povinného ručení, také nabídky pro havarijní pojištění si můžete nechat na webu rychle porovnat. A pokud se vám podaří srazit cenu povinného ručení na minimum, můžete si díky ušetřeným penězům dovolit třeba lepší doplňkové služby, kam můžeme bezesporu zařadit právě i toto volitelné pojištění.

 

zdroj foto:pixabay.com

Aktuálně píšeme

Kia představila SUV Mohave | 18.08.2019

Volkswagen T-Cross bude nově ve verzi SUV-kupé | 11.08.2019

Citroën potvrdil nástupce C4 | 04.08.2019

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2019