Vozidla SUV - pro a proti

17.02.2013 | Autor: redakce

N českých a zahraničních silnicích se stále více zabydlují sportovní užitkové vozy SUV. Jedná se o jakousi kombinaci těžkých terénních vozů a sedanů. Jejich pořízení vám přináší řadu výhod ale i nevýhod. Jaké to jsou?

Bezpečnost a prostornost

Každý prodejce vám bude tvrdit, že hlavní výhodou SUV automobilů je jejich bezpečnost. Jak je to s ní ve skutečnosti se můžete podívat se na crash testy EURO NCAP, kde si prohlédnete nejbezpečnější a nejhorší SUV vozidla za minulý rok. Za další výhodu je považováno to, jaký má řidič přehled o situaci na silnici díky pozici vysoko nad zemí. A také velký vnitřní prostor (např.: VW Touareg 3.0 TDI, jeho kufr má 580 litrů při nesklopených a 1 642 litrů při sklopených sedačkách). Tato vozidla jsou tedy vhodná nejen pro početné rodiny s dětmi ale i pro podnikatele a živnostníky, kterým velký prostor umožňuje převážet velký náklad. V neposlední řadě se tyto vozy mohou chlubit pohonem všech čtyř kol.

Proti hraje pořizovací cena a vysoká spotřeba

Na druhou stranu jejich nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Například Volkswagen Touareg ve speciální edici Nomad, který se řadí k nejprodávanějším SUV autům u nás, stojí přibližně milión korun. Je poháněný třílitrovým turbodieselem s automatickou převodovkou. Pod milión korun ještě seženete i Toyotu Land Cruiser. Má to však jeden háček, vůz je třídveřový. Tento vůz má základní výbavu Terra a dieselový třílitrový motor. Další nevýhodou je vysoká spotřeba paliva (např.: Cayenne Diesel má spotřebu kolem osmi litrů). Důvodem je především větší aerodynamický odpor, větší hmotnost nebo větší valivý odpor kol. Poslední nevýhodou je jejich nekompaktnost v městském prostředí. Tato situace se však začíná pomalu obracet a je možné vidět rostoucí trend menších SUV vozů (např.: BMW X3 nebo Volkswagen Tiguan).


Výhody
 

- bezpečnost
- prostornost
- objem zavazadlového prostoru
- pohon všech čtyř kol
- komfortnost


Nevýhody
 

- vysoká pořizovací cena
- vysoká spotřeba
- nekompaktnost
- drahé náhradní díly
- drahý servis


Tento článek vznikl za přispění Klikpojištění.cz společnosti, která vám srovná a nabídne nejlevnější pojištění na trhu. Na jejich stránkách klikpojisteni.cz si můžete nechat srovnat povinné ručení axa s dalšími českými pojišťovnami.


Aktuálně píšeme

Ford F-150 bude elektrický | 18.01.2019

Jak bude vypadat SUV Ferrari? | 27.12.2018

Suzuki postavilo pick-up verzi Jimny | 25.12.2018

Komentáře ke článku

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2019

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK