ARO jako nosič startovací rampy průzkumných letadel SOJKA - IDET 2005

19.05.2005 | redakce

V průběhu prvního květnového týdne se na brněnském výstavišti konal 8. mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET 2005. Vzhledem k loňskému vstupu České republiky do Evropské unie chystá Armáda České republiky v rámci své modernizace řadu výběrových řízení na dodávky nové techniky a informačních systémů, které byly v hojné míře prezentovány výrobci z celého světa. V letošním 8. ročníku měla Armáda České republiky největší prezentaci v historii veletrhu. Účast vystavovatelů a odborníků byla podpořena i expozicí společnosti AUTO MAX CZECH (AMC), která „pod křídly“ státního podniku LOM PRAHA, odštěpného závodu VTÚLaPVO, prezentovala terénní vozidla značky HONKER AMC a ARO AMC. Podstatou tohoto spojení je dlouhodobá spolupráce v rámci které AMC dodává vozidla pro projekt SOJKA. Jedná se o bezpilotní průzkumný prostředek, využívaný k taktickému použití – průzkum, sledování, monitorování. Společná expozice prakticky demonstrovala využití vozidel HONKER AMC a ARO AMC zejména jako hlavní řídící vůz, podvozek pro startovací rampu, podvozek pro retranslační zařízení a dohledávací vozidlo. Z dnešního pohledu na praktickou a hlavně ekonomickou stránku projektu SOJKA jako celku již není vhodné tuto „mobilní baterii“ tvořit s vozidly UNIMOG či TATRA, jako tomu bylo doposud. Lehká nákladní vozidla HONKER AMC či ARO AMC jsou ideálním kompromisem  pořizovacích nákladů a nákladů na provoz v rámci celého životního cyklu zařízení.
   Prezentaci doplňovaly dva typy vozidel HONKER AMC v provedení hard top (s pevnou střechou) a soft top (s plátěnou střechou). Těmto vozidlům byla věnována velká pozornost díky své čistě armádní konstrukci a vzhledu. Prozatím je otázkou, zda naleznou vozidla tohoto typu v rámci obnovy a doplnění vozového parku Armády České republiky uplatnění. Jisté však je, že o vozidla HONKER, které používá polská armáda mají zájem i další státy. A to zvláště od doby, kdy se vozidla celosvětově prezentovala v rámci zahraničních misí s účastí této armády.
                                                                -JB-

Aktuálně píšeme

Nový Opel Corsa bude ještě letos | 10.02.2019

Mazda chystá nové SUV | 06.02.2019

Hyundai chce crossover | 03.02.2019

Komentáře ke článku

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2019

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK