Nejčastější problémy se subwoofery

Autor: placená inzerce

Nejčastější problémy se subwoofery

 

 

Subwoofer je pro mnoho lidí nezbytnou součástí audio výbavy v jejich vozech. Proč? Nabídne totiž kvalitní a výraznou basovou linku. Tedy za předpokladu, že subwoofer do auta pracuje, jak má. Co může jeho funkčnost ovlivnit? Řada chyb.

 

Poškození basového reproduktoru

První věc, kterou je třeba při koupi a instalace subwooferu udělat, je nutnost jeho rozehrání. Zapnutí na plný výkon, a to dlouhodobě, je velkou chybou mnohých začátečníků. Nejprve je nutné nechat subwoofer takzvaně rozehrát. Co to znamená? Prvních cca. 20 hodin hraní by měl být zapnutý maximálně na třetinu svého výkonu. Nebude se přetěžovat, rozehraje se a poté máte jistotu, že budete moci bez obav naplno využít jeho potenciál. Když toto neabsolvujete, hrozí poškození basového reproduktoru.

 

Tlumený zvuk

Tabulkový výkon je primární věc, podle které subwoofer vybírat. Kromě čísla je třeba zohlednit i to, do jakého vozu ho plánujete umístit. U karosářských verzí typu hatchback nebo kombi nebude s jeho hlasitostí problém. Jinak tomu může být u modelů sedan, nebo coupe. Zde vzhledem ke konstrukci vozu může subwoofer znít příliš tlumeně a tedy potichu. Myslete na to při výběru a zvolte raději výkonnější variantu, než jste původně uvažovali.

 

Špatné zapojení

Není to nic jednoduchého. Kdo se vyzná, ten potvrdí, že je možné realizovat buď sériové, nebo paralelní zapojení. Tím specifika nekončí, jelikož roli hraje i výsledná impedance neboli odpor. Při špatném zapojení logicky hrozí to, že subwoofer nebude fungovat tak, jak má. I zde platí, že způsob zapojení je třeba zohlednit už při výběru.

 

Rádio nemá výstupy

Pokud kupujete aktivní subwoofer, jde o kombinaci reproduktoru a zesilovače. Problém může nastat, když vaše autorádio nemá RCA výstupy. V takovém případě je nemožná klasická montáž. Naštěstí existuje alternativní postup, spojený s využitím high/low adaptéru. Ten se připojí k vašim reproduktorům a následně je k tomuto adaptéru připojený i aktivní subwoofer, popřípadě standardní zesilovač, a k němu dále subwoofer pasivní. Samotné reproduktory, pokud jde o jejich funkčnost, tento způsob zapojení rozhodně nijak neovlivní.

 

Dojem z basové linky je jiný, než jste očekávali

Velmi záleží na tom, jaká hudba je vaše oblíbená. Podle toho je třeba pořídit správný subwoofer. Liší se takzvanou ozvučnicí. Na trhu jsou tři varianty subwooferů. První je uzavřená ozvučnice, která má bas přesný, rychlý a dynamický. Ideální pro milovníky spíše kytarové muziky. Druhým a univerzálním typem je bassreflexová ozvučnice, která má větší dynamiku, a

le může ztrácet na přesnosti. Poslední je bandpassová ozvučnice, která má sice nejnižší přesnost, ale velmi hluboký a výrazný základ. Hodí se u hudebních stylů, jako je hip-hop, nebo rap. Správným výběrem tak eliminujete problém spojený s neuspokojivým basovým projevem.

 

zdroj foto: 2din.cz /  pxhere.com

Aktuálně píšeme

Přestavba aut pro firmy, myslivce či dobrodruhy | 20.12.2023

Kontrolky v autě - které jsou důležité a co dělat když svítí | 31.10.2022

Jak si užít jízdu v terénním voze bezpečně? Tohle je naše rada | 21.09.2022

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2024 | nastavení cookies