Pojišťujeme vozy typu SUV - na co si dát pozor?

31.10.2012 | Autor: placená inzerce

Blíží se konec roku a s ním pro mnoho z nás i platba pojistného za naše vozy. A jak už se stává tradicí za poslední léta, pojistné za povinné ručení se i letos ve většině případů mírně zdvihne vzhledem k "celkovému nárůstu nákladu", jak praví předtištěné dopisy z pojišťoven. Můžete to pojmout jak příležitost k celkovému zamyšlení se nad pojistkou SUV.

Specifika pojistných rizik u vozů typu SUV

  • Vzhledem k velikosti a váze sportovně užitkových vozů někteří jejich majitelé spoléhají na jejich jedinečné jízdní vlastnosti až přespříliš - i u SUV je vždy nutné přizpůsobit svou jízdu stavu vozovky a svým momentálním možnostem. Při jízdě v terénu je třeba dobře znát chování svého vozu - na to jejich majitelé často zapomínají a vzniká tak u terénních vozidel značný počet škodných událostí.
  • Některá starší SUV navíc nebyla tak bezpečná, jak výrobci doufali. Používali při výrobě platformy menších dodávek a trucků a přirozeně se tak posunulo těžiště takových SUV výše než by bylo ideální. U těchto vozů jsme se proto často setkávali s přetáčením na střechu a s tím souvisejícími škodami.
  • Nejmodernější SUV jsou již vybavena elektronickými systémy kontroly stability. Navíc výrobci již upustili od používání základů z nákladních vozů, staví nyní SUV na platformách osobních vozů, což je činí lehčími a ovladatelnějšími.
  • V důsledku těchto změn jsou nyní SUV i z hlediska pojišťování vnímána spíše jako osobní auta, zatímco dříve měla svými vlastnostmi blíže spíše k menším dodávkám. Nyní je, i přes větší výšku, riziko převrácení zhruba stejné jako u běžného osobního auta.
  • Nedoporučujeme ale nákup starších SUV bez elektronických kontrol stability. Kromě zbytečného riskování se promítne absence bezpečnostních prvků do ceny pojistného.
  • Dalším rizikem u SUV, které ovlivňuje cenu pojistného, je charakter úrazů, které hrozí pasažérům vozidla. Pojišťovací firmy ze zkušeností vědí, že vzhledem ke zvýšenému stropu vozidel SUV a terénních vozů, hrozí při nehodách vážnější poranění než v běžném osobním vozidle.
  • Dalším faktorem ovlivňujícím cenu pojistného jsou dražší náhradní díly i hodinová práce techniků.


Rizika krádeží u SUV
Vzhledem k tomu, že SUV obecně platí za luxusnější vozy a na parkovišti je vzhledem k rozměrům nelze přehlédnout, hrozí zde i větší riziko krádeže. Toto riziko je obecně odhadováno na zhruba 7x větší než u běžných osobních aut.

Kdy se vyplatí i havarijní pojistka
U SUV téměř vždy, a to i u starších typů vozů. Cena náhradních dílů totiž zůstává velká i u starších typů a obtížně se hledají neoriginální alternativy. Největší rizika samozřejmě jsou v zimním období, kdy budete využívat své SUV naplno.

Neplaťte za pojistku více než musíte
Své SUV vybavte co nejvíce bezpečnostními prvky můžete - kromě zmiňovaných čidel stability určitě nezapomeňte na vypískování skel, zámek na řadící páku a další bezpečnostní systémy. Alarmy se už sice ve vozech tolik nepoužívají, ale i za ně vám dá pojišťovna menší bonifikaci. A pak samozřejmě - nebourejte. Snadno se to řekne, ale s nasbíranými bonusy může cena pojistky u SUV konkurovat i běžnému osobnímu vozu.

Aktuálně píšeme

Nový Opel Corsa bude ještě letos | 10.02.2019

Mazda chystá nové SUV | 06.02.2019

Hyundai chce crossover | 03.02.2019

Komentáře ke článku

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2019

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK