Řidičské rukavice: Proč? A jaké?

17.06.2015 | Vít Eugen Daliba

Je jen málo doplňků k běžnému oděvu, které by měly tak specifické užití jako řidičské rukavice. Kdy vůbec vznikly?

 

Pohled od historie řidičských rukavic

Odpověď je jednoduchá: řidičské rukavice jsou stejně staré jako motorismus sám. Historicky vzato jejich prvním úkolem bylo, aby si řidič nezašpinil ruce. Vozy neměly kabiny a řidiči museli řešit počasí a prach mnohem více než dnes. Samozřejmě byli užitečné i z jiných důvodů. Dřevěné volanty kupříkladu hrozily reálným nebezpečím zadřené třísky, ale hlavně: už od prvních dnů motorismu šlo o módu. A díky ní také vydržely dodnes: rukavice nejsou při řízení jenom pohodlné, jsou symbolem řidičského pohodlí.

První rukavice na řízení nebyly tak sofistikované jako dnes. Vyráběly se z tvrdé, tlusté kůže a řidiči dost znecitlivěly ruce. Až když se stalo citlivějším řízení jako takové, i rukavice se začaly vyrábět tenčí a měkčí. Standartně jsou dnes k dostání ze zvěřinové nebo jehněčí kůže, ale znalci se shodují na tom, že nejvíce se hodí kůže z Pekariů: sudokopytníků podobných divokým prasatům, kteří žijí v jižní a střední americe. Takové rukavice jsou samozřejmě nejvzácnější a nejdražší, obvykle stojí přibližně trojnásobek toho co rukavice z jiné kůže.

Mimoto se při výběru rukavic radí, aby na ruce seděly velice těsně, kvůli dobré flexibilitě by měly mít dírky na klouby a švy musí rozhodně být zvenčí. Některé řidičské rukavice se vyrábí bezprsté, nebo mají háčkovaný vršek, i ty jsou dobře použitelné.

 

Výrobci řidičských rukavic

Rukavice, které by splňovaly takové podmínky najdete pochopitelně u každého dobrého výrobce kožených výrobků. Uveďme si ale několik luxusních světově proslulých značek.

Dents

Dents je britská značka, která má s výrobou kožených rukavic bohaté zkušenosti. Založena byla dávno před prvními řidičskými rukavicemi: již v roce 1777. Jejich rukavice nosí i britská královna, není tedy pravděpodobné, že by nebyly dost dobré. V současnosti mají v nabídce deset mužských a sedm ženských řidičských rukavic vyrobených nejčastěji z ovčí kůže.

Sauso

Finské rukavice doporučené webem Modern gentleman mají v nabídce šest rukavic pro řidiče z jelení, prasečí i pekariové kůže. Pořídit se dají za poměrně dobré ceny a vynikají svým neopracovaným vzhledem.

Hestra

Maďarský rodinný podnik s tradicí od roku 1936 vyrábí velice módně vyhlížející rukavice.  V nabídce mají jen pár střihů rukavic pro řidiče, všechny jsou však ručně vyráběné z jelení nebo pekariové kůže a všechny jsou k dostání v několika barevných provedeních.

Fratelli Orsino

Jedna z nejdraších a nejznámějších značek řidičských rukavic jich dnes nabízí osm. Nejčastěji jsou vyrobené z jehněčí kůže a byť nevypadají tak módně jako u ostatních značek, ceny mají nastavené o něco výš.

 

Zdroje: moderngentlemanmagazine.com, hestragloves.com, fratelliorsini.com, dents.co.uk, sauso.com
Zdroj foto: foter.com

Aktuálně píšeme

Nový Opel Corsa bude ještě letos | 10.02.2019

Mazda chystá nové SUV | 06.02.2019

Hyundai chce crossover | 03.02.2019

Komentáře ke článku

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2019

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK