Co dělat při autonehodě

Autor: placená inzerce

S přebíráním řidičského průkazu zároveň přebíráte neviditelného strašáka, který vás bude provázet po celou dobu vašeho řízení. Jmenuje se autonehoda a může číhat i na vás. Jak autonehodě předcházet? Jak postupovat při autonehodě? To vše se dozvíte v následujícím článku.

 

Prevence na prvním místě

Prevence je vždy lepší než řešení následků. Stejně tak, jako děláme vše proto, abychom neonemocněli, tak děláme vše pro to, abychom nebourali. A stejně jako u onemocnění, nemůžeme ovlivnit jednání druhých lidí. Avšak můžeme ovlivnit naše a tím snížit riziko autonehody. Proto je důležité se při prevenci autonehody zaměřit na tyto oblasti:

  • Dodržování předpisů – dodržujte předepsanou rychlost, dáváme pozor na dopravní značení aj. Do dodržování předpisů patří samozřejmě i vyvarování se jízdy pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek.

  • Dobrý stav vozidla – ten je dalším základním prvkem k prevenci autonehody. Auto nechávejte pravidelně kontrolovat v autoservisu. Během pravidelné servisní prohlídky vám zkontrolují stav pneumatik, vymění olej, provedou diagnostiku řídích jednotek, zkontrolují brzdy a ideálně vymění brzdové destičky. Pro seznámení s celým rozsahem kontroly vozidla si prostudujte tipy na pravidelnou údržbu auta.

  • Řidičské zkušenosti – čím větší jsou vaše řidičské zkušenosti, tím lépe dokážete ovlivnit vaše chování na silnici. Jestliže jste začínající řidič, který se musí hodně soustředit na řízení a řazení, je lepší mít po svém boku zkušeného řidiče, který vám bude hlídat okolí – dopravní značení, auta… Pokud cítíte, že nezvládáte řízení tak dobře, je lepší navštívit kondiční kurz.

  • Nepozornost – ta je častým důvodem autonehod. Otočíte se dozadu na děti, koukáte do telefonu nebo se prostě jen zadíváte na nějakou věc, která vás venku rozptýlila. Jsou to cenné vteřiny, které vám poté chybí k zabránění autonehody.

Důležitou součástí prevence je také kontrola technického stavu vozidla před vyjetím. Správná a řádná kontrola, jak ji učí v autoškole, zahrnuje kontrolu:

  • motorového prostoru

  • pneumatik

  • technické platnosti auta

  • čistoty skel a světlometů,

  • povinné výbavy vozidla,

  • světel

  • dokladů (řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla a zelená karta)

Co dělat při autonehodě?

Ačkoliv jste dodrželi veškerá předchozí doporučení, tak k autonehodám dochází dnes a denně, a proto je zároveň dobré vědět, co v případě autonehody dělat.

Bezprostředně po nastalé autonehodě co nejrychleji zastavte, zajistěte auto ruční brzdou a vypněte motor. Následně zapněte výstražná světla. Než vystoupíte z auta, nasaďte si reflexní vestu. Pokud je v autě více lidí, zjistěte jejich zdravotní stav, a pokud u nich nedošlo ke zranění, zajistěte jejich bezpečné vystoupení z vozidla a doveďte je do bezpečí.

V případě, že jsou zranění, volejte záchrannou službu a řiďte se pokyny dispečera. Dále je povinné umístit výstražný trojúhelník a to minimálně 50 m od auta, pokud se autonehoda stala mimo obec. Výstražný trojúhelník slouží ke včasnému varování ostatních řidičů. Pokud to lze, zajistěte volný a bezpečný průjezd pro ostatní vozidla. Předtím ale pečlivě zdokumentujte nehodu (pořiďte fotky, videa). Poté se s dalším účastníkem nehody domluvíte na dalším postupu - bude se volat policie či se domluvíte?

Toto je základ, který proběhne vždy. Další postup je závislý na tom, jak velká byla nehoda, zda došlo ke zranění, zda jste schopni se domluvit atd.

Samozřejmě je výše popsaný postup stanovený pro lehčí typy nehod, kdy nedochází k přímému ohrožení života. Například v situaci, kdy auto začíná hořet, tak samozřejmě nehledáme žádnou reflexní vestu, ale co nejrychleji (avšak s ohledem na naši bezpečnost) opouštíme vozidlo. Pokud v autě zůstal zraněný člověk, tak s ním nehýbeme, jestliže však není ohrožen jeho život - například právě začínajícím požárem či pokud přestane dýchat.

 

Kdy volat policii?

Občas se stane, že se dvě auta pouze tzv. ťuknou a řidiči se dohodnou, že toto nechtějí řešit přes policii. Pokud je dopravní nehoda bez zranění a je znám viník autonehody, je toto možné. V tomto případě je však nutné, aby jeden z účastníků uznal svou vinu a vyplní se poté formulář záznamu o dopravní nehodě, který je povinnou součástí vozu.

Pokud tento formulář nemáte, sepište svůj vlastní záznam, jehož součástí musí být co nejvíce informací o nehodě a o druhé straně (jméno, číslo občanského a řidičského průkazu, číslo jeho pojistky, typ a SPZ auta aj.). Formulář poté obě strany podepíší. Důležité je v tomto případě pořídit fotografie místa nehody z několika úhlů, abyste měli pro pojišťovnu nějaké důkazy.

Jsou ovšem situace, kdy je hlášení dopravních nehod policii povinné. Kdy volat policii k nehodě?

  • zranění či smrt účastníků dopravní nehody

  • hmotná škoda převyšující 100 000 Kč

  • škoda na majetku třetí strany (mimo účastníky nehody) – jedná se například o veřejné osvětlení, zaparkované vozidlo atd.

  • nehoda zamezila plynulé dopravě a účastníci vlastními silami nemohou obnovit provoz

  • účastníci se nedohodli na zavinění

  • z vozidla uniká kapalina

Policie po příjezdu zajistí situaci na vozovce, vyhodnotí zdravotní stav účastníků a začne zjišťovat, co se stalo, aby určila, kdo je zodpovědný za zavinění autonehody. Následně sepíše policejní protokol o dopravní nehodě.

Policii voláme i v případě, že viník nenahlásil nehodu.

Hlášení škody pojišťovně

Po prvotním šoku začne každý z nás řešit praktickou stránku – kdo bude platit škodu? Zde závisí na tom, kdo autonehodu způsobil.

Kdo hlásí nehodu pojišťovně? Viník. Pokud jste tedy viníkem autonehody vy, musíte kontaktovat svou pojišťovnu, kde máte uzavřeno povinné ručení a postupovat dle jejich pokynů. Pokud jste poškozená strana, vyčkejte na to, až vás kontaktuje pojišťovna viníka.

Jestliže se nevolala na místo policie, je třeba doložit pojišťovně sepsaný formulář a fotografie. V případě, že policie byla u nehody přítomna, dokládá se záznam o dopravní nehodě.

Co se týče vaší spoluúčasti, opět záleží na zavinění. Pokud viník nehody není znám, nebo jste škodu zavinili vy, bude od vás vyžadována spoluúčast. Její výše závisí na tom, jak máte nastavení povinné ručení. Zlatou střední cestou bývá spoluúčast 5 % (minimálně však 5 000 Kč), ale může se jednat o rozmezí 0-30 %.

Ublížení na zdraví a odškodnění

Jestliže jste poškozenou stranou a došlo u vás k ublížení na zdraví z nedbalosti, máte nárok na odškodnění. Odškodnění po autonehodě hradí vždy viník a jeho výše je závislá na míře ovlivnění vašeho zdraví. Nejčastějším druhem odškodnění je bolestné či odškodnění za trvalé následky. Dále sem patří náklady spojené s léčením, v případě usmrcení pak náklady spojené s pohřbem a odškodnění pro pozůstalé.

Aktuálně píšeme

Přestavba aut pro firmy, myslivce či dobrodruhy | 20.12.2023

Kontrolky v autě - které jsou důležité a co dělat když svítí | 31.10.2022

Jak si užít jízdu v terénním voze bezpečně? Tohle je naše rada | 21.09.2022

Foto



BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2024 | nastavení cookies