Jedinečný, sněhový off road v Horažïovicích

redakce

   Ve zprávách už neslyšíme nic jiného, než kalamitní sněhové zpravodajství. Tento přírodní fakt však nemůže odradit prodejce a dobrodruhy z Horažďovic od uskutečnění Prezentační akce Offroad Rabí 2005. Já sám jsem posledních pár týdnů odrážel „rozumné“ rady svých příbuzných, babiček a kamarádů, ať celou akci přesunu na teplejší období. 12. březen byl však jednou stanoven, tak vzhůru do sněhu.
   Místem zimních radovánek byl vybrán vápencový lom v obci Rabí, okres Klatovy. Zavčasu jsme tedy vyrazili najezdit trasu a ověřit terén. Lom se už nepoužívá na těžbu a tak leží ladem. Vstupní branka je osazena mohutným řetězem a historickým zámkem. Klíč zapůjčený od správce lomu samozřejmě nepasuje. Vracím se tedy pro GAZkničemutyč, která je ve standardní výbavě vozu a provádím zlodějské hmaty a chvaty. Na silnici pod strání stojí standartní ARO 324 a GAZella 4x4 zatížená 300kg ATV čtyřkolkou. Jde o to prorazit závěj a nezapadnout. Nabrat zrychlení po suché státní silnici je pro ARO dílem okamžiku. Petr točí levou ostrou a už před sebou hrne mraky sněhu. Gumy Lasičky v základní výbavě jistě nejsou to pravé a ve sněhu také zůstává obtisk arobřicha. Sláva jsme na místě. Je to malý krůček pro sobotní účastníky, ale velký pro nás aronauty. První kolečko tratě najíždíme plíživě redukovaně. V uších nám pípá tolik potřebná zadní uzávěrka. Ve sjezdech skoro chcípá motor, kola se v hlubokém sběhu sotva odvalují. Na řadu přichází monstrózní GAZella 4x4 valník. Řadím redukci a mezi nápravovou uzávěrku diferenciálu. Zadní dvoumontáží kol prorážím a rozšiřuji stopu po ARU. Užitkový vůz s přehledem projíždí veškerá úskalí tratě a vrací se bez cizí pomoci do výchozího bodu.
   Je večer před akcí. Počasí se rapidně zhoršuje. V celé oblasti řádí sněhová skoro vichřice. Já sám se nemohu večer dostat s osobním vozem domů. Teď už přestává sranda. Ráno povolávám do lomu těžkou JZD techniku s pluhem. Prohrnuje však pouze rovné úseky a místo určené pro nastupování do vozů. V kopcích a zákoutích lomu zůstává stále navátý sníh. Vzdálenější účastníci si u mě telefonicky ověřují konání akce. Ubezpečuji je, že pokud pro ně není problém cesta po „asfaltu“ na Rabí, tak naše vozy a lidi jsou pro extremní podmínky vyvinuti a počasí se nezaleknou.
   Co tedy bylo na programu? Výstava a statické představení vozů ARO, UAZ, HonkeR, GAZelle, Lublin3 a ATV čtyřkolky JM na Hotelu ATAWA v Rabí. Převoz a svoz účastníků terénními vozy po silnici až do útrob lomu. Dynamické představení a prověření všech vozů v lomu. Volné jízdy se zkušenými instruktory. Podávání cenných informací k vozům a k technice jízdy z úst prodejců a řidičů. Tak i prověření vlastních vozů v pažích stávajících zákazníků. Na závěr bylo pro účastníky připraveno občerstvení v podobě teplého aroguláše.
   I přes nepřízeň počasí se mi na Rabí podařilo shromáždit kolem stovky vážných i méně vážných zájemců o nákup terénní techniky z řad firem, živnostníků a ostatních dobrodruhů. Na trati se směle proháněla i trojstranná sklápěčka ARO 330 stávajícího zákazníka, či osobák Volha Kombi s řetězy snad i na rezervě. Nechyběli ani kanadské svíce plápolající ve sněhu. Teplá káva a čaj volně dostupná ve Furgonu Lublin3. Či dobrá nálada a příjemná atmosféra.
                            
                                Autor: Libor Chlan, ADT Horažďovice

Další fotografie naleznete v sekci Foto-video galerie

Aktuálně píšeme

Jak si užít jízdu v terénním voze bezpečně? Tohle je naše rada | 21.09.2022

Jaká jsou nejoblíbenější garážová vrata | 23.08.2022

Nastavení cookies | 12.07.2022

Komentáře ke článku

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2022 | nastavení cookies