Kontrolky v autě - které jsou důležité a co dělat když svítí

Autor: placená inzerce

Kontrolky v autě na palubní desce vás upozorní na to, když se něco pokazí. Pokud například špatně zavřete dveře, výstražná kontrolka vás včas upozorní. Kontrolky se krátce rozsvítí pokaždé při nastartování vašeho vozidla a zjistí tak, zda-li jsou všechny systémy bezpečné a připravené k provozu.

Pokud však nevíte, co jednotlivé kontrolky znamenají nebo se rozhodnete svítící kontrolku ignorovat, může to vést k potenciálně mnohem většímu problému. Proto v následujících řádcích osvětlíme, co jednotlivé kontrolky znamenají.

Kontrolka motoru

Pojďme začít tím nejhorším a tím je kontrolka motoru. Tato kontrolka je to, co děsí majitele aut nejvíce. Obvykle má toto varování tvar motoru.

Toto světlo patří mezi nejvíce sporné, jelikož může souviset s čímkoliv, co souvisí s motorem a emisním systémem auta. Problémem tak může být malá závada jako uvolněný drát, ale může také značit závažnější poruchu v srdci samotného motoru.

Nepropadejte hned panice, pokud se za jízdy rozsvítí výstražná kontrolka a s autem se nezdá, že je něco v nepořádku. Avšak ani to nenechávejte bez povšimnutí. Svěřte své vozidlo mechanikovi, aby zjistil, kde je problém.

V případě, kdy kontrolka motoru svítí a vozidlo nefunguje tak, jak by mělo nebo se začnou ozývat zvláštní zvuky, vozidlo bezodkladně zastavte a přivolejte odtahovou službu. Značí to závažnější problém, který by mohl poškodit nebo zničit váš motor. Rozhodně svítící kontrolku neignorujte, vyvarujete se tak potenciálně mnohem horšímu riziku jako je zničení vašeho motoru. Po dobu, kdy nebudete mít vozidlo v případě poruchy k dispozici, můžete využít služby autopůjčovny.

Kontrolka baterie

Problém s vybitou baterií nám signalizuje auto, které se snažíme nastartovat a ono nám vyluzuje jen nepříjemný zvuk. Nedbejte ani na situaci, kdy kontrolka baterie svítí a přesto se auto nastartuje a jede. Toto může značit dlouhodobější problém s baterií nebo problémy s alternátorem, kabeláží vozidla apod.

Kontrolka chladící kapaliny

Tato kontrolka má vzhled teploměru nořícího se do vody a varuje vás před příliš horkou teplotou vašeho vozidla. Důvodů, proč kontrolka svítí může být několik: chladící kapaliny je v chladiči málo, poškozená hadice chladící kapaliny a v horším případě poškození chladiče. Tyto problémy se opět nevyplácí ignorovat, mohou způsobit mnohem větší problém s motorem. Pokud je vaše auto přehřáté je jízda v něm nejen nebezpečná, ale také může vést ke zničení motoru, stejně jako v případě svítící kontrolky motoru.

Kontrolka oleje

Mezi další značky na palubní desce patří kontrolka oleje, která vypadá jako plechovka od oleje s kapkou oleje. Tato kontrolka může indikovat jednoduchý problém jako nedostatek oleje, který je potřeba doplnit. Ve vážnějším případě se může jednat o opotřebované díly, jako je prasklé olejové čerpadlo či pístní kroužek nebo o netěsnost motoru.

Pokud se jedná pouze o nedostatek oleje, je to pro vás štěstí. Pokud však i po doplnění oleje kontrolka svítí, je lepší nechat auto zkontrolovat. Neřešením problému si můžete přijít na velké výdaje při opravě. Tak jako motor potřebuje benzín ke svému chodu, stejně tak důležitá je hladina oleje pro správný chod automobilu.

Kontrolka brzdové kapaliny

Nejběžnější situace, kdy se tato kontrolka rozsvítí je, že se řidič rozjede se zataženou ruční brzdou. Znepokojující situace nastává, pokud je viníkem nedostatek brzdové kapaliny, opotřebované brzdové destičky nebo protiblokovacím brzdovým systémem (ABS).

Kontrolka pro monitorování tlaku v pneumatikách

Tato kontrolka symbolizuje dvě třetiny kruhu, kde ve spodní části je zobrazena část pneumatiky, která se stýká s vozovkou. Problém nastává tehdy, pokud jedete na velmi podhuštěných nebo přehuštěných pneumatikách. Novější auta jsou vybavena přístrojem na monitorování tlaku v pneumatikách, který ukazuje řidiči hodnotu tlaku v každé pneumatice.

Pokud zjistíte, že některá pneumatika vykazuje podhuštění, auto zastavte na najbližším benzince a pneumatiku nafoukněte na správný tlak.

Pokud necháte pneumatiku podhuštěnou, tak může dojít k jejímu poškození. V případě poškození pneumatiky je potřeba využít rezervní kolo, které je součástí povinné výbavy vozidla.

Kontrolka airbagu

V případě, že se tato kontrolka rozsvítí za jízdy, znamená to, že může být problém s jedním z airbagů auta. Nedojde k tomu, že auto přestane fungovat, ale může to být nebezpečné pokud by došlo k dopravní nehodě. Pokud by došlo k dopravní nehodě a došlo by zároveň ke zranění, je nutné mít v autě autolékárničku.

Kontrola trakce, kontrola stability

Na první pohled tato kontrolka vypadá jako auto, které se řítí po křivolaké silnici. Kontrolka vyobrazuje auto a pod ním dvě klikaté čáry, které ilustrují, čemu se tyto systémy snaží vyhnout a to je klouzání auto po vozovce. Kontrolka se rozsvítí, když šlápnete na plynový pedál v situaci, kdy hodně prší nebo sněží. To znamená, že systém funguje v pořádku.

Problém by však byl v případě, kdy jedete střední rychlostí po suché vozovce. To by značilo chybu v systému. Na vině by mohl být snímač otáček kola.

Kapalina ostřikovače, otevřené dveře, nízká hladina paliva

Tyto tři kontrolky patří k základním a každý by měl vědět co znamenají. Kontrolka kapaliny ostřikovače je ilustrována jako čelní sklo s proudem vody. Toto upozornění naznačuje nedostatek kapaliny do ostřikovačů. Nejedná se o velký problém, pokud vaše čelní sklo není poseté nánosem špíny a vy nemáte při ruce prostředky, kterými ji odstraníte.

Kontrolka otevřených dveří je vyobrazena jako vozidlo z horního pohledu s otevřenými dveřmi. Náprava tohoto problému je jednoduchá, stačí zavřít dveře nebo kufr a kontrolka zhasne.

Nízkou hladinu paliva v nádrži představuje kontrolka vyobrazená jako palivové čerpadlo. To znamená, že dochází benzín a je potřeba ho doplnit. Šipka, která se nachází vedle tohoto obrázku, napovídá, na které straně auta se nachází plynová klapka vozidla.

Význam barev kontrolek

Každé vozidlo používá lehce rozdílné barvy kontrolek, které se rozsvítí v případě kdy nastane ve vozidle nějaký problém. Avšak barevný systém pro označení typu nebo závažnosti vady je u většiny vozidel podobný. Kontrolky se mohou zobrazit ve třech barvách: červená, žlutá nebo oranžová a zelená nebo modrá.

Červené kontrolky v autě

Tato barva nás varuje před okamžitým problémem, který je potřeba bezodkladně vyřešit. Pokud se objeví, tak v některých případech může být nebezpečné v jízdě pokračovat. K nejběžnějším problémům, při kterých se rozsvítí upozornění červeně patří upozornění na airbag, brzdy, teplotu motoru, otevřený zavazadlový prostor.

Žluté a oranžové kontrolky v autě

Žlutá a oranžová barva znamená pouze upozornění. Nejedná se o tak naléhavé upozornění jako v případě červené barvy, ale i přesto se jedná o důležitou informaci. Jako příklad můžeme uvést nízkou hladinu paliva, kontrola motoru, tlak v pneumatikách. Jízda při rozsvícení těchto barev je pravděpodobně bezpečná, ale brzy si něco vyžádá vaši pozornost.

Zelené a modré kontrolky v autě

Tyto barvy značí nejméně naléhavý problém. Mají pouze informační charakter a neznamenají, že nastal nějaký problém. Většinou vás jen upozorní na to, že je funkce aktivována. Příkladem může být upozornění na rozsvícená dálková světla.

zdroj foto: unsplash.com, pixabay.com, pxhere.com

Aktuálně píšeme

Přestavba aut pro firmy, myslivce či dobrodruhy | 20.12.2023

Jak si užít jízdu v terénním voze bezpečně? Tohle je naše rada | 21.09.2022

Jaká jsou nejoblíbenější garážová vrata | 23.08.2022

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2024 | nastavení cookies