Nástupce modelu X-trim je tu: Avtoros Šaman

Autor: redakce

Monstrum, které představujeme v dnešním článku, se vyrábí v malé ruské automobilce Avtoros. Protože se tato fabrika přímo specializuje na netradiční vozidla, jejich vytříbený design a způsob zpracování karoserie nemůže překvapit. I když, taky jsme byli trošku zaskočeni. Avtoros Šaman, jak se tento automobil jmenuje, je uzpůsoben nejen na souš, ale dokáže plavat i ve vodě. Důvod je jasný. Sibiř je krutá nejen po stránce podnebí, ale i členitosti terénu. A když přijde léto, oblast se mění v jeden velký močál, který by jiné vozidlo nezvládlo. To se ovšem netýká Šamana, který se čtyřmi nápravami a vysokými pneumatikami zvládne i ten nejtěžší terén. Světlou výšku 45 centimetrů na to má vyhovující a jako bonus nechybí lodní šroub.

Všech osm kol je nezávisle zavěšených na páteřovém rámu. Motory dodává Iveco a Hyundai. Zákazník si může vybrat mezi třemi motorizacemi, třílitrový vznětový motor Iveco má výkon 170 koní, motor o stejných parametrech od Hyundaie dosahuje až 240 koní a jako poslední je 2,5 litrový motor od Hyundaie se 178 kobylkama. Hnací agregát pracuje s automatickou převodovkou Agile, kdo nehodluje automatu, může si do šamana nechat zabudovat šestistupňovou manuální převodovku ZF. Výrobce uvádí průměrnou spotřebu 20 litrů na 100 km. Maximálka na souši činí 80 km/h, ve vodě je to 7 km/h.

Avtoros Šaman uveze až 10 cestujících, kteří najdou v jeho útrobách dostatek prostoru. Pro náročnější zákazníky může být interiér více komfortnější. Skoro čtyřtunové "obojživelné" vozidlo měří 6,3 metru, široké je 2,5 metru a vysoké 2,7 metru. Částečně prosklená a vodotěsná karoserie je vyrobena ze sklolaminátu. Cena nám byla utajena, ale odvíjí se od požadavků zákazníka. V našich končinách se Šamana zatím nedočkáme.

Který netradiční automobil se vám z posledních článků líbí více? Padlo vám do oka neobrněné SUV Conquest Evade nebo jste příznivci Rallye Dakar a jednoznačně u vás vyhrál Dartz Nagel Dakar?

Aktuálně píšeme

Přestavba aut pro firmy, myslivce či dobrodruhy | 20.12.2023

Kontrolky v autě - které jsou důležité a co dělat když svítí | 31.10.2022

Jak si užít jízdu v terénním voze bezpečně? Tohle je naše rada | 21.09.2022

Foto


Komentáře ke článku

reAutor: romčák | 15.10.2012 13:16
u mě vítězí avtoros

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2024 | nastavení cookies