Oslavy konce Defenderu

Vít Eugen Daliba

Land Rover v prosinci ukončí evropskou distribuci svého nejznámějšího – a hlavně prvního – vozu: Defenderu. Na pohled nadčasový design, který si udržel tvář 67 let, již neobstojí před legislativou EU o ochraně chodců.
Automobilka pojala rekviem velkolepě: již v době kdy ohlásila konec výroby, představila sedm elektricky poháněných Defenderů, v lednu letošního roku vyrobila tři limitované edice a do písku v zálivu Red Wharf nechala šesti defendery nakreslit obří siluetu ikonického džípu. Odkazují tak  k legendě, která se pojí ke vzniku prvního Land Roveru: jeho tvůrce Maurice Willks se údajně sešel se svým bratrem na pláži v zálivu během rodinné dovolené roku 1947 a svou představu o nové koncepci vozu načrtl do písku.
Offroad inspirovaný džípem americké armády Willys MB se ze značně pomíjivé skici na trh dostal již za rok. Land Rover HUE 166 familiérně zvaný Huey byl vybavený inovativní rozdělovací převodovkou a koupit jej bylo možné pouze v jediném zeleném odstínu, protože laky se staly v poválečné Británii nedostatkovým zbožím a tuto barvu dříve používalo Královské letectvo.
Už v roce 1949 Land Rover vydal druhou verzi karoserie: Wagon a udělal tak první krok na cestě k legendární flexibilitě Defenderu. Množství úprav, kterých se auto za svou historii dočkalo, ať už od Land Roveru, profesionálních úpravců nebo amatérů je neuvěřitelné.
V současné době se k oslavám zániku legendy přidal i známý módní návrhář Paul Smith a vyrobil svou luxusní verzi. Jeho Defender je oproti ostatním úpravám vylepšený hlavně esteticky: pečlivě pro něj vybral 27 barev, které jsou dle jeho slov inspirované britským venkovem, a vyrobil nový interiér s koženými sedadly.
A jak vypadá budoucnost Defenderu? Land Rover nemluví o konci, ale o nové éře. Již se objevilo množství zpráv a spekulací o tom, jaký nový Defender bude, ovšem automobilka se vůči nim ohradila.  Navíc ohlásila, že pokračovatel série bude na trh uveden až v roce 2018 – 70 let po uvedení prvního vozu.
Zdroje: landrover.cz, paulsmith.co.uk, uncrate.com, motoautority.com

Zdroj foto: morguefile.com

Video

Podívejte se, jak se auty kreslí do písku

Aktuálně píšeme

Přestavba aut pro firmy, myslivce či dobrodruhy | 20.12.2023

Kontrolky v autě - které jsou důležité a co dělat když svítí | 31.10.2022

Jak si užít jízdu v terénním voze bezpečně? Tohle je naše rada | 21.09.2022

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2024 | nastavení cookies