Pár postřehů z Rumunska

08.12.2004 | redakce

Po celoročních přípravách jsme se konečně i my dočkali letošního ježdění po rumunských horách. Už bylo načase. Už nás přestávalo bavit pořád jen poslouchat vyprávění těch, co už tam letos byli.
Naší podzimní „Expedice“ se zúčastnili dva Japonci a jeden Rumun, neboli dvakrát Nissan Patrol o obsahu 2,8TD a 3,3TD a Aro 243 2,5TD vše v patřičných expedičních úpravách. Tentokrát jsme zamířili na sever Rumunska a pokračovali směrem k Campulungu na exkurzi dojednanou v automobilce ARO.
   Myslím, že není třeba dopodrobna popisovat tyto dny. Ti z Vás, co ještě svůj terénní vůz v Rumunsku netrápili, o tom jistě mnohokrát slyšeli, či četli. První dny se hodně jezdí a sem tam něco opravuje, v další fázi se jezdí méně a spravuje se více a nakonec se už jen hodně spravuje a odjíždí zpět. Co se trasy týče, pamatuji si, že jsme začali kdesi u Baja Mare, dále jsem vše pečlivě zaznamenával, ale už nevím kam.
Takže zmíním jen několik postřehů.

- Černá sjezdovka zpoza volantu vypadá opravu zle, pokud se jí pokoušíte sjíždět. Přiznávám, vzdali jsme to. Mokrá tráva a úhel sklonu nás dokonale odradili. Nikdo z nás neuměl lyžovat na čtyřech gumách a proč se spouštět na navijácích, když to někudy musí jít objet.
- Chcete-li se družit v restauračním zařízení s místními usedlíky, je třeba začít později než po obědě. Pokud začnete takhle brzy, může se vám stát, jako nám, že vyklízíte pozice s bolavou hlavou ve chvíli, kdy se Rumuni teprve začínají bavit.
- Jestli sebou vezmete svého psa, dbejte na jeho správnou životosprávu. Pokud se mu otočí žaludek, jako se to stalo tomu našemu, čeká vás otřesný zážitek při pozorování rumunských „zvěrolékařů“ při práci. Ale vydrželi jsme to nakonec my i pes, operace se zdařila a vyšla o dost levněji než v Čechách. Jen shánění infuze každý další den nebylo nic příjemného. Naštěstí se pes brzy zotavil, uvědomil si jakou to má kliku, že přežil a nemínil znovu pokoušet osud. Další Rumunské veterináře už na sebe nenechal šáhnout.
- Dále nesmím opomenout informovat majitele vozů Nissan. Rumunská a japonská technika dokáže najít společnou řeč snáze, než to vypadá a jeden z našich Patrolů se vrátil domů bez problémů na listovém peru z Ara a rovněž nepohrdl částí brzdového potrubí. Věřím, že pokud bychom se chtěli zdržet déle, poměr dílů na vozech by se rychle měnil.
- Pokud se přistihnete při tom, jak strašně lamentujete nad kvalitou cesty, zkuste si rozpomenout proč jste vlastně do toho Rumunska jeli.

No, určitě si později vybavím další drobnosti, které zde neměly chybět. Ale momentálně je to vše. Přeji hodně štěstí a zážitků při vašem putování.

                                                                   Martin Janeček

Fotky z Rumunska naleznete ve fotogalerii ve skupině Expedice https://www.autadoterenu.cz/index.php?vstup=fotog&sk=13&album=42

Aktuálně píšeme

Renault Espace dostane facelift | 01.12.2019

Audi představila své vrcholné SUV | 24.11.2019

V Číně je klon Range Roveru, ale je sedmkrát levnější | 17.11.2019

Komentáře ke článku

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2019

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK