Proč Macháček nedokončil Rallye Dakar 2014

17.01.2014 | Autor: redakce

Buginu jezdce KM Racingu zradila v závěru 9. etapy převodovka a premiérové vystoupení v automobilové kategorii pro něj skončilo

Technické problémy zastavily na chilském území úspěšné tažení posádky Josef Macháček - Vlastimil Tošenovský v Rallye Dakar. Pětinásobný šampion ve čtyřkolkách nedojel do cíle úterní etapy z Calamy do Iquique a do desátého dějství už nemohl nastoupit. Jeho buggy MD Optimus Nissan tak dokončí nejnáročnější motoristický maraton na vleku.

Macháček musel mezi desátým a jedenáctým waypointem zastavit. Přestalo mu fungovat řazení a následně se zjistilo, že mu prasklo olejové kolínko a zadřel převodovku. „Pokoušeli jsme se stroj a posádku dostat do bivaku, ale už setmělo a na trať padla mlha. Proto se záchranná akce uskutečnila až později,“ popisoval situaci sportovní manažer KM Racingu Martin Pabiška.

V jednu v noci přitáhla Machusovu nepojízdnou buginu tatra slovenské posádky a ráno jsme ji naložili na vlek. Jiná naděje nebyla. Kluci jsou bohužel ze soutěže venku a do cíle pokračují v asistenčním voze,“ doplnil týmový boss Martin Macík starší.

Pilot byl samozřejmě z takového konce zklamaný, i když blízko odstoupení byl už minulý týden před dnem volna. „Myslel jsem si, že už mám smůlu do konce Dakaru vybranou. To jsem ovšem netušil, že mě může vyřadit taková závada,“ krčil rameny šestapadesátiletý matador Josef Macháček, který si přál najet v Jižní Americe co nejvíc kilometrů.

„Byla to porucha z rodu nepochopitelných. Když z převodovky pomalu vytekl olej, poškodila se tak, že už nešlo jet. Olej není v převodovce indikovaný, takže se za jízdy nic nepozná,“ pokračoval Macháček.

Na svém premiérovém dakarském vystoupení za volantem však našel i mnoho pozitivního. „Mise splnila své poslání. Najel jsem nějaké kilometry a zjistil, že se klidně mohu pohybovat okolo čtyřicátého místa. Pokud budu mít silnější motor a ještě se trochu vyjezdím, tak to klidně může být i kolem dvacítky. Mám velice dobrou techniku, jsem nadšený z pérování, ovládání stroje, prvků na vyprošťování a hlavně jízdními vlastnostmi. Je to dobrá cesta,“ dodal optimisticky Macháček.

Zdroj info a foto: kmracing.cz

Aktuálně píšeme

Bude Porsche 911 jako SUV? | 25.02.2020

Lotus chystá SUV | 04.02.2020

Crossover UX nebude nejmenším modelem Lexusu | 24.01.2020

Komentáře ke článku

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2020

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK