Tankový prapor po offroaïácku

redakce

   První červnový víkend se na bývalém podbořanském tankáči konal čtvrtý závod seriálu MČR Off Road Trial 2005. Pro offroaďáky známém  území se sešlo 29 posádek. Soutěžní sekce byly klasické – v sobotu 5 trialů, RZ,  v neděli  4 trialy RZ.
   Stavitelé tratí se  po většinou „suchých“ závodištích tentokrát vrhli s tyčkama do kaluží, bažin a  zatopených kolejí. Prostě bláto  všude a pro všechny.  Ušetřeny nebyly ani leštěnky, které si svůj původní vzhled připomínaly pouze  přečtením kategorie v Jízdním výkazu. V malých leštěnkách si smůlu hned v sobotu ráno vybrali „aviatici“ – Mikrocar HK, kteří ve 2  trialu po projetí první branky  hodili bůček, střechou narazili do protější hrany a pořádně si pomuchlali Avii A11 Trend. Po vysazení dveří, zamáčknutí boulí na autě i na čele, uložení vypadlého čelního skla do depa v závodě statečně a velmi úspěšně pokračovali. Asi tím, že měli  odstrojené auto, jeli jak draci, žádné dlouhé kochání  v kalužích. Nejtěžší z klasických trialů  č.4, který se jel „osmičkou“ skrz hlubokou kolej plnou bahna  projeli aviatici za 49 trestných, což bylo absolutně nejlépe ze všech leštěnek. Slovenským Jánošíkům se „osmička“ zadařila iba za 126 tr.b. Ostatní se v bahnité jámě trápili, razantními pokusy o výjezd lámali tyčky, jak párátka. Většinu aut  tahal ze sekce  traktor. Beďar s Prcanem  tam sundali ze své Toyoty LC 70 podhuštěnou gumu na předním kole, takže za traktorem z bahna  ven.
   Hlavolamem byl pro leštěnkáře opět  Bobanův trial s volným pořadím branek, který byl i  tentokrát  řádně vypečený. Tři tankové okopy dobře známé z filmu Tankový prapor, z  toho dva s bahnem, osm branek s volitelnou možností strany průjezdu. Hopíci za pomoci navijáku jako první pokořili nejtěžší – 300 bodovou branku. Nejlepší výsledek na volném trialu zajeli „očesaní aviatici“: 638 plusových bodů. Naopak posádce  velkých leštěnek Dobiáš/Kučírek s Mitsubishi Pajerem se taktika nezdařila – výsledek  mínus 1459 bodů. Krnovská posádka Stanovský/Trumpeš – Suzuki Samurai  za překročení časového  limitu vyfásla „déčko“ a tím ztratila šanci obhájit prvenství z minulých závodů. Sage team / Suzuki  Samurai  vjel do trialu s načatou spojkou, která se těsně před cílem „dodělala“ a  Suzuka ze sekce vyjela na laně za traktorem.
   Po prvním dnu v malých leštěnkách  vedla posádka Mikrocar HK – Vondrák/Holubář s 84 body, ve velkých leštěnkách Jánošíci-braťja Martiniaci SK s počtom 76 bodou.
   Bahnění  si dostatečně užily i speciály – na pevné, suché zemi měly jen jeden z pěti trialů. Team KLEMO připomínal v kalužích spíš čmoudící, potápějící se parník, než offroada. V posledním trialu jim upadla levá strana přední nápravy, oprava zajistila  klemákům podvečerní program. Smůlu  měla  posádka Auto Košnar. Za bůček ve 4 trialu  dostaly jen trestňáky za nedojeté branky, ale rozlousknutá hlavní hnací hřídel na RZ pro ně znamenala ukončení závodů.
   V malých speciálech po sobotě absolutně vedla posádka subíků, ve velkých  těsně – o jeden bod vedla posádka Jirků Klasny a Provazníka .
   Trialy  na nědělní ježdění byly sice všechny přestavěny, ale branky opět směřovaly do bahna. Na speciálové devítce zůstala všechna auta zapíchnuta „čumákem“ v bahnité koleji. Ven se sám nedostal nikdo. Nevydržel ani vyprošťovací traktor, kterému se při vytahování Máry ulomilo zadní kolo. A tak slavné velké specoše vysvobozovala  z  bahna navijákem  leštěnka Tomáše Rožánka / Pípa team. Malé specoše raději kritickou branku vynechaly, krom Míly Hamsy. Ten se statečně pokusil o projetí, ale dopadl  jako velké speciály -  zapíchnutý v bahně. Při snahách o výjezd oddělal motor, takže stejně skončil na laně leštěnkového navijáku. Veselo bylo na RZ. Stihláci s opraveným  benzínovým  filtrem jeli vzorově, rychle až do posledního kola a poslední louže, kde hodili bůček. Suzuku ale bleskově vrátili na všechna čtyři kola a RZ dojeli. Jánošíci bojující o první místo jeli jak o život, problém měli „jen“ v cíli kde jim jejich Jeep s prasklou  brzdovou hadičkou odmítl zastavit. Přetrhli cílovou pásku, za což jim bylo přičteno 60 trestných  vteřin, ale ještě málem přejeli našeho dvorního kameramana Olduvíííídejoo.
   Výsledky ve velkých leštěnkách byly opravdu těsné. Na prvních třech místech byly posádky se stejným počtem bodů. Rozhodovaly součty bodů z trialů. Nejlepší součet vyšel Jánošíkům, druzí byli Beďar s Prcanem a třetí Odvárka/Kačani. V malých leštěnkách si první místo vybojovala posádka Mikrocar HK. Ve velkých speciálech se těsné jednobodové rozdíly udržely, ale pořadí posádek se vyměnilo. Vítězem se stala  posádka  Sedláček/Grygarčík – Midisema 2. V malých speciálech si další prvenství do své sbírky odvezli subíci.  
   Zbývá ještě pochválit opět dokonalé občerstvení Míly Zábranského, který nás dobrým jídlem rozmazluje čím dál tím víc. Hasiči s cisternou tentokrát nehasili požáry, ale vysvobozovali auta z bahnitých krunýřů. Dík patří všem pořadatelům, posádkám i divákům, které neodradily vrtochy  počasí / teplo střídaly dešťové přeháňky a studený vítr /.
   Příští závody se jedou 2.-3.7. v Bělé pod Bezdězem. Speciály čeká premiéra volného trialu. Pro posádky, které se přihlásily na červencový Eurotrial do Maďarska to budou poslední  závody, na kterých otestují sebe i své off mazlíky.
   Doufejme, že počasí konečně pochopí, že bude začátek letních!! prázdnin a blízké koupaliště i Máchovo jezero bude možno využít k osvěžení a ne na bruslení.
   Na závěr bych ráda připojila velký offpozdrav a přání brzkého uzdravení  mitfárům Karlovi, Alešovi a Zdeňkovi, kteří místo offroaďění leží v  nemocnicích. Kluci, přestaňte zlobit sestřičky a brzy přijeďte mezi nás!!  

                                 Text: mačále
                                 Foto: Radek a Zdeněk Rejnovi


Výsledky 4.závodu otevřeného MČR Off Road Trial 2005:

S1
1. - 101 – 165 b. - Subi Racing Team / Subaru 4WD   - B.Nowy/ Zídek, Kousal
2. - 104 – 142 b. - PONY / Suzuki Samurai – J. Svoboda/ R.Nosek
3. - 105 – 135 b. - Střechy Planá / Suzuki Samurai – D.Dvořák/ Štosková,Duga 

S2
1. - 202 – 153 b. - Autosema Offroad Team / Midisema 2 – M.Sedláček/Grygarčík
2. - 201 – 152 b. - Autosema Offroad Team / Midisema 4 – M.Michal/ Michal 
3. - 206 – 151 b. – Jiří Klasna / Jiří Provazník / Mitsubishi  L200

L1
1. – 303 - 157 b. – Mikrocar HK/ Avia A11 Trend – M.Vondrák/ T. Holubář
2. – 302 – 148 b. – Stihl Team / Suzuki Samurai – M.Vodrážka / Szabó
3. – 306 – 141 b. – Offroad Klub Krnov/ Suzuki Samurai – R. Stanovský / P. Trumpeš

S2
1. – 407 - 129 b./ 109 trial.b. – UPK Kysuce SK / Jeep Cherokee – P.Martiniak/ R.Martiniak
2. – 417 - 129 b./ 107 trial.b. – Off road  Děčín / Toyota LC 70 – J.Uher/ T.Nebeský
3. - 403 - 129 b./ 103 trial.b. – M.Odvárka/ Kačani – Nissan Patrol

Aktuálně píšeme

Kontrolky v autě - které jsou důležité a co dělat když svítí | 31.10.2022

Jak si užít jízdu v terénním voze bezpečně? Tohle je naše rada | 21.09.2022

Jaká jsou nejoblíbenější garážová vrata | 23.08.2022

Komentáře ke článku

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

BAZAR VOZŮ 4x4 A SUV

do
do

MENU

Dříve než vyjedete do terénu, musíte se prokousat městem. Sledujte webkamery na motoristickém portálu Chcižít.cz.

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012 - 2022 | nastavení cookies